Śpiwór

Czas czytania: 3min

Od jakości śpiwora zależy jak się wyśpisz. A jak się nie wyśpisz to następnego dnia zobaczysz mniej...

Śpiwór

Każdy z nas ma inne preferencje idealnej temperatury w czasie snu. Ja wolę raczej żeby było mi chłodniej. Są zmarźluchy, które w lato śpią w śpiworach na temperatury minusowe. Śpiwór trzeba dobierać indywidualnie.

Moje priorytety przy doborze to:

  • niska waga
  • mała objętość

To spowodowało, że ostatecznie to mam 3 śpiwory:

  • lekki na lato
  • taki sobie, syntetyk z GoSportu czy innego Decathlonu na wyjazdy samochodowe na lato
  • cieplejszy na temperatury około zera

W zimę nie śpię często pod namiotem ale jeśli trzeba biorę dwa śpiwory puchowe i to mi zwykle wystarcza.

Oprócz tego używam wkładek do śpiwora

Śpiwór Cumulus X-lite 200

Śpiwór Cumulus X-lite 200 jest to lekki śpiwór na lato. Jego najważniejszą zaletą jest jego wielkość, niewiele więcej niż bidon na wodę:

X-lite

Firma Cumulus produkuje jedne z najlepszych śpiworów na świecie. Jakość naszego polskiego puchu jest naprawdę znakomita. Puch o sprężystości 850 cuin jest rzadko spotykany bo jest drogi. Wynagradza to bardzo niska masa i możliwości kompresji.

Akurat mój model był śpiworem bez suwaka ale za to miał kaptur. Aktualne go nie mają więc w razie zimniejszych nocy będą trochę chłodniejsze.

Jeśli chodzi o temperatury to tak od ok. 10C do 20C jest mi w nim dość komfortowo. Poniżej muszę coś zakładać na siebie lub użyć wkładki Reactor.

Mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu komu nie przeszkadza brak suwaka i szuka czegoś lekkiego na rower, motocykl albo piesze wędrówki.

Śpiwór Cumulus Panyam 450

Panyam

Śpiwór Cumulus Panyam 450 To jeden z nielicznych śpiworów lżejszych niż 1kg, który sprawdzi się w zimne jesienne i wiosenne dni. Daje też radę ciepłą zimą. Używałem go też w lecie gdy temperatura spadała do 10-15C i było bardzo komfortowo. Jest to mój najbardziej uniwersalny śpiwór.

Z fajnych zalet ma:

  • podwójne suwaki - można sobie tym łatwo kontrolować temperaturę w lecie. Szczególnie w górach gdy temperatura w nocy spada nisko a rano gdy operuje słońce momentalnie robi się bardzo ciepło.
  • kołnie w okolicach szyji - można go ściągnąć (sznurkiem) i w ten sposób od szyji w dół nie ma żadnego przewiewu powietrza. Genialna sprawa!
  • kaptur ściągany gumką - ciepło!

Wkładki do śpiworów:

Wynalazek, którego praktyczność oceniłbym na 45. Wkładki nie są niezbędne ale zwiększają zakres temperatur w których działa śpiwór lub w dużym cieple pozwalają spać bez śpiwora. Dwie których używam to:

thermolite

  • Sea to Summit THERMOLITE® REACTOR EXTREME - jest trochę cieplej ale jak mam ograniczenie miejsca w bagażu to wolę spakować cieplejszą bieliznę termiczną (użyję jej przy różnych okazjach). W żadnym wypadku nie daje +15℃

silk

  • Sea to Summit jedwabny wkład do śpiwora - fajnie się sprawdza jak jest naprawdę ciepło i trzeba się czymś jednak przykryć. Albo jak w schronisku mają tylko gryzące koce 😀
comments powered by Disqus

O mnie

Prywatnie, jestem tym co robię, a publiczne szczegóły są na całej
tej stronie ;)

W pracy prowadzę projekty - to mój zawód i także moja pasja. Lubię zmiany i duże wyzwania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - zapraszam na LinkedIn

Ostatnie wpisy